logo

Dünyada 100’den fazla ülkede aşamalı müzik sınavları sistemi sunan Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu (ABRSM), Royal Academy of Music, Royal College of Music, Royal Northern College of Music ve Royal Scottish Academy of Music and Drama’ nın kurduğu uluslararası bir sınayıcı kuruldur. Sınavlar; 35 çalgı, şan, teori ve uygulamalı müzisyenlik dallarında yapılır ve müzik eğitimi almakta olan öğrencilere, amatör veya profesyonel her yaştan müzisyene açıktır. Birleşik Kurul, her yıl yarım milyonun üzerinde öğrenciyi sınar ki bu, dünyadaki en büyük müzik sınav sistemidir ve dünya çapındaki müzik eğitimi standartlarının oluşturulması ve geliştirilmesinde büyük role sahiptir.

Sınavlar, üç ayrı kategoride ele alınabilir: Birinci kategoride, geçme veya kalma olmayan sınavlar yer alır. Bunlar; 6-9 aylık eğitim almış adaylar için tasarlanmış Hazırlık Sınavı ile 21 yaşın üzerindeki yetişkinler için tasarlanmış İcra Değerlendirmesi Sınavı’dır. İkinci kategori, giderek zorlaşan sekiz ayrı aşamayı kapsayan Aşamalı Sınavlar’dır. Üçüncü kategori ise, üç ayrı diploma sınavını içeren Diploma Sınavları’dır.

Adayların sınavlara her aşamadan veya belirli bir sırayla girmeleri zorunlu değildir. Ancak, 6, 7 veya 8. Aşama Uygulamalı Sınavları’na girebilmek için, Teori ya da Uygulamalı Müzisyenlik (Practical Musicianship) Sınavı’nın 5. aşamasını başarıyla geçmiş ve sertifikasını almış olma şartı aranır. Teori sınavı da yılda iki kez mart ve kasım aylarında yapılmaktadır.

Her aşama sonunda başarı gösteren adaylara, bunu belgelemek üzere bir sertifika verilir. Ayrıca her aday, sınayıcının sınav sırasında yazdığı detaylı yorumları içeren raporu da alır.

Diploma Sınavları, sırasıyla; DipABRSM, LRSM ve FRSM’dir. DipABRSM sınavına girebilmek için 8. Aşama Uygulamalı Sınav’dan geçmiş olmak gerekir. Her bir diploma sınavı, bir sonrakinin ön şartıdır. Uygulamalı Sınavlar, ocak ve nisan-mayıs aylarında olmak üzere yılda iki kez yapılır. İngiltere’den gelen bir sınayıcı, kendisine önceden bildirilmiş olan program çerçevesinde, sınavları yapar.

Time Güzel Sanatlarda Royal Academy

Royal Academy, dünyanın her yerinde tanınan ve Türkiye’deki birçok müzik okulu ve eğitim kurumunun sınav merkezidir. Eğitim verdiği öğrenciler, her branştan diploma alma hakkına sahiptir.

Time Güzel Sanatlar, 3 yıldır, merkezi İngiltere’de olan Royal Academy’nin sınav merkezidir. Öğrencileri yıl içerisindeki derslerde sınava hazırlayacak olan Royal Academy dersleri, özel sınıflarda verilir. Ocak ve mayıs aylarında olmak üzere yılda iki kez sınav yapılmaktadır. Yazılı olarak gerçekleştirilen teori sınavı, 8 aşamalıdır. 8.aşamayı da bitiren öğrenci, eğitmenlik yapabilir.

4 ve 5. seviyeye kadar gelen öğrenci bile, iyi bir başarı elde etmiş olmaktadır.

Time Güzel Sanatlarda uygulanan Royal Academy Projesi’nde son 3 yılın başarı ortalaması, %100 dür.